Το τελευταίο της πρωτάθλημα

Σαν σήμερα, η ΑΕΚ κατακτούσε το τελευταίο της πρωτάθλημα στο μπάσκετ, έπειτα από επική σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό.

Σαν σήμερα, πριν δώδεκα χρόνια, στις 5 Ιουνίου του 2002 η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος, πραγματοποιώντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του πρωταθλήματος, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών κόντρα στον Ολυμπιακό.

Η «Βασίλισσα» επέστρεψε έπειτα από 32 χρόνια στη θέση της πρωταθλήτριας, αφού επικράτησε με 79-70 του Ολυμπιακού, μπροστά σε 11.000 φίλους της, που την αποθέωναν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση, είχε ξεκινήσει τη σειρά των τελικών με το πλεονέκτημα της έδρας, όμως το έχασε από τους ερυθρόλευκους, και έτσι βρέθηκε να χάνει με 0-2, δείχνοντας ότι δεν μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Βέβαια, οι παίκτες της Ένωσης είχαν διαφορετική άποψη. Αρχικά, επικράτησαν στο ΟΑΚΑ, έκαναν το «μπρέικ» στο ΣΕΦ και με μια επική εμφάνιση στον πέμπτη και τελευταίο τελικό, με τον σημερινό αθλητικό διευθυντή του τμήματος, Δήμο Ντικούδη, να κουβαλά στις πλάτες του την Ένωση, κατέκτησαν για ένατη φορά στην ιστορία του συλλόγου το τρόπαιο του πρωταθλητή καλαθοσφαίρισης.

Το ματς

Στην πρώτη και δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα και αν το έχανε θα το έχανε κυρίως από δικά της λάθη. Σε κάθε περίπτωση, η Ένωση ήταν καλή στις αντεπιθέσεις και αρκετά πιο συνεπής στο σκοράρισμα από τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη, και πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τρίτη περίοδο κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους πέντε πόντους με τον Τόμιτς να βομβαρδίζει με τρίποντα το καλάθι της Ένωσης. Βέβαια, ο Τόμιτς δεν έφθανε και έτσι, οι γηπεδούχοι, που είχαν τον πρώτο λόγο στον αγώνα, δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να φύγει πρωταθλητής από τον ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό, με την απουσία από την αρχική πεντάδα του Παπαλουκά να γίνεται αισθητή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση συνέχισε να είναι εντυπωσιακή στην επίθεση, κάνοντας μάλιστα και ένα σερί 16-4. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με το σκορ να διαμορφώνεται ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου στο 42-28.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, καθώς Παπαλουκάς και Τόμιτς κατάφεραν να μειώσουν αρκετά τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο Μπετς είχε βγει εκτός λόγω 4 φάουλ. Ο Ντικούδης, στα υπόλοιπα τρία λεπτά του ημιχρόνου, μπορεί να έκανε με ένα εκπληκτικό κάρφωμα το 53-42, όμως ο Τόμιτς ήταν ασταμάτητος, και με 3 στα 3 τρίποντα μείωσε στους 5 πόντους στο τέλος της περιόδου, 56-51.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, παρέμεινε ζεστός και στην τέταρτη περίοδο και μειώνοντας αρχικά στους έξι πόντους χάρη σε ακόμη ένα τρίποντο, ο Ρισασέ, ευστόχησε σε άλλα δυο και ισοφάρισε 59-59 στο 33ο λεπτό. Η ΑΕΚ έδειχνε να τα έχει χάσει, με τον Ντε Μιγκέλ να πετυχαίνει το 61-59 υπέρ των φιλοξενούμενων. Νίκος Χατζής και Δήμος Ντικούδης, είχαν αντίθετη άποψη, και συμπεριλαμβανομένων και των 32 χρόνια αποχής από τον τίτλο του πρωταθλήματος, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και να φέρουν τη «Βασίλισσα» ξανά στο θρόνο της.

Αυτό ήταν και το τελευταίο πρωτάθλημα της ΑΕΚ, η οποία μετά από τρία χρόνια περιπλανήσεων στις κατώτερες κατηγορίες επιστρέφει τη νέα χρονιά στην Α1.