Έμεινε Super League η Skoda Ξάνθη

Η Skoda Ξάνθη επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου στο σημερινό μπαράζ και παρέμεινε στη Super League.

Τα 25 χρόνια συνεχούς παρουσίας της Ξάνθης στην πρώτη κατηγορία ήταν πολλά για να πάνε χαμένα σε ένα μπαράζ. Οι παίκτες του Κεχαγιά δεν «μάσησαν» και τα κατάφεραν! Οι Ακρίτες επικράτησαν 2-1 απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Ράνο να λυτρώνει στο 82’ την ομάδα που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 48’.

Ματς… Οδύσσεια στη Θεσσαλονίκη, με συνεχείς διακοπές, διαμαρτυρίες και αποβολές παραγόντων. Οι παίκτες των δύο ομάδων συγκράτησαν τα νεύρα τους και αν μη τη άλλο προσέφεραν ένα συναρπαστικό ματς με φινάλε που κατέληξε στην Ξάνθη.

Ο Γκούρμα με τρομερό σουτ (από φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ) άνοιξε το σκορ στο 34’ για την ομάδα του Νίκου Παντέλη. Οι Ακρίτες έμειναν ψύχραιμοι, είχαν δοκάρι με τον Κάλβο στο 43’ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γούτα (από θέση οφσάιντ) ισοφάρισαν (45+3’) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-1. Η αποβολή –σωστή- του Μάνταλου δεν αποσυντόνισε τους παίκτες της Ξάνθης, που με τρομερή υπομονή έφτασαν στο 82ο λεπτό στο πολυπόθητο γκολ, με τον Αντώνη Ράνο, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Κάλβο, ο οποίος βρίσκεται στο μεταγραφικό στόχαστρο της ΑΕΚ.

Πηγή: Sport-FM