“Διέλυσε” τον Αστέρα ο Μάντζιος

Ο Λεβαδειακός ντύθηκε Ρεάλ και ο Μάντζιος... Ρονάλντο, σκορπίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης με 3-1

Χωρίς εκπλήξεις στο σύστημα
Ο Σάββας Παντελίδης στηρίχθηκε και πάλι στο 4-5-1, το οποίο γινόταν 4-3-3 όταν έκανε επίθεση ο Λεβαδειακός, με τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Κώτσιο, Τομάς στο κέντρο της άμυνας και του Μαχαίρα Μιλιάζες στα άκρα. Γκόμεζ και Ζίτο είχε τον ρόλο του αμυντικού χαφ, με τον Βούκσεβιτς μπροστά τους, τους Ορτέγκα, Μιλοσάβλεβ στα άκρα και τον Μάντζιο στην κορυφή της επίθεσης.

Από τον πλευρά του ο Στάικος Βεργέτης επέμεινε στο 4-3-3, με τον Θεοδωρόπουλο στο τέρμα και τους Λούι, Γκοϊάν, Ζησόπουλο, Παντελιάδη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Τσοκάνης, Κουρμπέλης, Μουνάφο ήταν στο κέντρο, ενώ τον Μπαράλες στην γραμμή κρούσης πλαισίωναν οι Γιαννιώτας και Μάσα στα άκρα.

Γκολ και θέαμα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει την κατοχή της μπάλας και να δείχνει πως πατάει καλύτερα, εκμεταλλευόμενη τόσο τις ενέργειες του Μάσα από αριστερά, όσο και την ικανότητα του Γιαννιώτα να συγκλίνει. Μάλιστα ο Αργεντίνος ήταν αυτός που έβγαλε την σέντρα στον Μπαράλες για να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό, βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Το γκολ αυτό μάλλον «ξύπνησε» τους παίκτες του Λεβαδειακού, που άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως λόγω του Μιλοσάβλιεβ και του Ορτέγκα. Ο πρώτος ήταν αυτός που έβγαλε τον Μάντζιο φάτσα με τον Θεοδωρόπουλο στο 16′ για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι, πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Αρκάδων.

Από εκεί το σημείο το παιχνίδι είχε μία άγρια ομορφιά, καθώς η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν κυρίως με σουτ να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν… Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Εκτελεί και… σερβίρει
Το δεύτερο ημίχρονο έφερε την υπογραφή του Μάντζιου, καθώς ο Έλληνας επιθετικός όχι απλά πέτυχε το γκολ της ανατροπής στο 47ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Μιλιαζες, αλλά ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη του Λεβαδειακού στο 81ο λεπτό, με την ασίστ που έδωσε στον Μιλοσάβλιεβ για να κάνει το 3-1 προ κενής εστίας…

Στο μεσοδιάστημα, ο Αστέρας μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή του ήταν ανούσια. Οι φιλοξενούμενοι έφταναν έξω από την περιοχή του Σηφάκη, όμως τόσο ο Κώστιος, όσο και ο Τομάς βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα, διώχνοντας κάθε κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί για την ομάδα τους…

πηγή: gazzetta.gr